roslina

Monique Chmielewska-Lehman

Uznana artystka specjalizująca się w tkaninie eksperymentalnej.

Mieliśmy zaszczyt gościć w Galerii Bluszcz Monique Chmielewską-Lehman, uznaną artystkę specjalizującą się w tkaninie eksperymentalnej. Prezentowane prace Monique należą do cyklu ,,Hawajskie inspiracje”.

W Galerii zostało wystawionych 6 prac Monique Chmielewską-Lehman:
- „Hawajska ryba” (2010), tkana z samych lnianych nici, tradycyjnego polskiego materiału (została wystawiona pierwszy raz na VI Międzynarodowym Biennale, poświęconym właśnie tkaninie lnianej)
- „Symbioza - ja i ty to jedno” (2019)
- „Słoneczne miasto” (2019) (praca pochodząca z kolekcji prywatnej, jest jedną z eksperymentalnych tkanin łączonych) 
- “Suknia artystyczna” (2019) - wystawiona na WTA w Madrycie (podczas wernisażu prezentowana w ruchu na modelce)

oraz dwie z najnowszych prac:
- „Hawajski ogród” (2021)
- „Tropikalna roślina” (2021)

Przestrzenna tkanina zatytułowana „Tropikalna roślina”, która gościła w Galerii do końca lipca 2021 r., była następnie eksponowana we Włoszech podczas 18th International Weaving`s and Fiber Art`s Competition (Castle of Sala Baganza, Parma).

Monique Chmielewska-Lehman mówiła o wystawie w Galerii Bluszcz:
Galeria  w Podkowie Leśnej nazywa się „Bluszcz”. „Ivy” to roślina budzącą skrajne uczucia. Czasem pożądana, bo szybko rośnie i daje głęboki, wilgotny cień, a czasem natrętna i zaborcza, zabiera miejsce, wysysa soki z ziemi i nie pozwala rozwijać się innym roślinom. Wystawa „Hawajskie inspiracje” rozkwita wśród soczystej zieleni ogrodów Galerii. W  bluszczowym ogrodzie są moje polskie korzenie, a w salach Galerii pokazane jest życie wśród obcej, tropikalnej kultury, egzotycznej roślinności mojego hawajskiego domu.