Poetycki Bluszcz

Poetycki Bluszcz to chwila zachwytu i zasłuchania oraz możliwość bezpośredniego kontaktu z Twórcą, podzielenie się opiniami nie tylko o współczesnej poezji. Pierwsze wydarzenie z tego cyklu miało miejsce w lipcu 2021 r. Zapraszamy w każdy drugi piątek miesiąca o godz. 18.30.

Szczęśliwi nie piszą

"Szczęśliwi nie piszą" - zapisał w wierszu Zdzisław Antolski, a przedtem i potem powtarzał to w wywiadach prasowych. Twierdził, że gdyby był szczęśliwy, z pewnością nie zajmowałby się pisaniem wierszy.
Czytaliśmy wiersze Zdzisława, wcześniejsze i te późniejsze z trzech ostatnich zbiorów, w których rozlicza się ze swoją trudną historią rodzinną, w których opowiada o domu, o tęsknocie za miłością matki.
Ale przecież znany był również ze szczególnego poczucia humoru, z ciepłego dowcipu, z Fejsbyczków.
W ostatnich latach mało wychodził, FB był dla Niego platformą, dzięki której kontaktował się ze światem, jego kolejne zbiory, wyjątkowo odważne i prawdziwe były szeroko omawiane przez krytykę.
Nie zapominajmy o jego twórczości.

Samotność
Byłem jedynakiem
otoczonym murem z książek
Czasami roznosiła mnie radość
wychodziłem z domu
Biegłem aleją kasztanowców
pod wiatr wiejący od góry Zawinnicy
Zatrzymywałem się przy figurze
Chrystusa frasobliwego
samotnego jak ja
Starałem się Go rozweselić
Opowiadając Mu treść książek
Pokazując jak piękny jest świat
który stworzył jego Ojciec

Pierwsze czytanie

Marek Ławrynowicz - pisarz, scenarzysta, autor słuchowisk radiowych, w tym obszernego cyklu utworów z Malinówkiem w tytule. Za słuchowisko Ameryka wkracza do Malinówka otrzymał nagrodę na festiwalu Dwa Teatry (2002). Na festiwalu w Bolimowie wyróżniono słuchowisko Tuba. Współtworzył także takie radiowe audycje satyryczne, m.in. Zsyp, Parafonia, Kiwi, Kiwirozmówki, powieść radiową W Jezioranach oraz telewizyjny Odjazd.
Napisał kilkanaście książek m.in. Pan Słoik (1990), Kapitan Car (1996), Diabeł na dzwonnicy (1998), przekład niemiecki (2000), niemieckie wydanie kieszonkowe (2004), Kino Szpak (2000), przekład niemiecki (2003), Pogoda dla wszystkich (2003), przekład ukraiński (2005), przekład rosyjski (2006), Patriotów 41 (2014) i Mundur (2018).
W latach 2007–2008 redaktor naczelny kwartalnika literackiego Wyspa. Od 2009 sprawuje opiekę redakcyjną nad niezależną audycją radiową „Szkiełko i oko”.
Piotr Wojciechowski - polski prozaik, poeta, reżyser i krytyk filmowy oraz publicysta. Jako pisarz zadebiutował w roku 1967 książką Kamienne pszczoły. W latach 2002–2005 był prezesem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wykładowca PWSFTviT w Łodzi (literatura i seminarium scenariuszowe). Członek Rady Etyki Mediów i Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. Od 2008 r. członek jury Nagrody Mediów Publicznych w dziedzinie literatury pięknej COGITO. W 2016 odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Autor kilkunastu książek, również dla dzieci.

Kobieta bez właściwości?

Zapraszamy do Galerii Bluszcz na spotkanie z Anną Janko, poetką, pisarką, felietonistką, krytyczką literacką. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Gdańskim (praca magisterska u prof. Marii Janion). Debiutowała w 1975 r. wierszami w „Życiu Literackim”. W 1977, jako 19-letnia autorka, opublikowała pierwszy tomik poetycki. W drugiej połowie lat 70. związana była z formacją poetycką Nowa Prywatność.
W latach 1997- 2002 w Wydawnictwie Pruszyński i S-ka tworzyła i redagowała autorską serię "To jest poezja", w której ukazało się 20 tomów wierszy najwybitniejszych poetów polskich i europejskich. Jej utwory ukazały się m.in. w Niemczech, Francji, USA, Czechach, na Węgrzech, w Chorwacji oraz Serbii.
Krytyk literacki Artur Sandauer nazwał Annę Janko: „Rimbaud w spódnicy”. Jest członkinią PEN-clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Dotychczas wydała 10 książek poetyckich i 7 prozatorskich, w tym: "Dziewczyna z zapałkami", "Mała zagłada" i "Finalistka".

Sprzedam dom

Gościem Galerii będzie Łukasz Pawłowski – aktor, dramatopisarz, poeta, autor piosenek, absolwent PWST we Wrocławiu. W latach 2002–2009 należał do zespołu aktorskiego Teatru Polskiego w Poznaniu. Od wielu lat współpracuje z Teatrem Usta Usta Republika z Poznania, dla którego pisze dramaty (Procesy, Batalion, Ukryte, Geometrię).

Otwarte na klucz

Wojciech Kass - poeta, eseista, myśliciel, autor kilkunastu zbiorów wierszy, dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu. Już drugi raz - w ramach cyklu "Poetycki Bluszcz" - będziecie Państwo mieli możliwość rozmowy z autorem o poezji i nie tylko.

Wiersz z najnowszego tomu poezji Wojciecha Kassa pt. "Otwarte na klucz".

"Żeby"
Krótkie dni. / Krótkie noce, / Krótkie lata.
jak żyć, żeby nie były krótkimi,
żeby nie przechodziły obok,
żeby dzień nie wpadał w czarną studnię poprzedniego,
żeby nie prześwietlały się jeden po drugim,
żeby nie były podobne jeden do drugiego,
żeby różniły się od dni innych ludzi, innych martwych,
żeby nie wchłaniało ich tło,
żeby nie były plamą,
żeby każdy z osobna był miłowany.

Puls świata

Naszym gościem będzie Bogdan Jaremin, poeta, lekarz, naukowiec, podróżnik. Wyjątkowości wydarzeniu dodaje korelacja między poezją Bogdana Jaremina i obrazami prezentowanymi w ramach aktualnej wystawy w Galerii Bluszcz autorstwa Joanny Śmielowskiej-Jaremin. Pomówimy zatem m.in. o inspiracji słowem w malarstwie.

Poezja piemonckich smaków

Poezję i smaki Piemontu przybliży Maurizio Bonino - Włoch, mieszkający w Polsce już od 23 lat. Popularyzator regionu piemonckiego. Absolwent filologii angielskiej (tematem jego pracy magisterskiej była konieczność poznawania kultury kraju, którego języka się uczymy) oraz filologii włoskiej (praca magisterska dotyczyła zaginionych włoskich dialektów na przykładzie dialektu piemonckiego). Pracuje jako lektor języka włoskiego.

Matka, Mama, Mamusia w poezji

wiersze klasyków i poetów współczesnych

Katarzyna Miller

polska psycholożka, psychoterapeutka, felietonistka, filozofka, nauczycielka akademicka, piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Ukończyła filozofię i psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Wieloletnia wykładowczyni na Gender Studies UW. Publikuje swoje felietony w czasopiśmie „Zwierciadło”. Do marca 2020 roku prowadziła codzienną audycję w Radiu Kolor. Wydała prawie 40 książek (w tym 3 serie książkowe) oraz 2 tomiki wierszy. Na stałe współpracuje z ośrodkiem rozwoju osobistego Alcha. Stale udziela się w wielu stacjach radiowych (m.in. w Tok FM, Polskim Radiu RDC, stacjach Polskiego Radia, RMF FM czy Radiu Zet, kanałach w serwisie YouTube (m.in. Imponderabilia) oraz programach telewizyjnych (w tym w magazynach śniadaniowych: Pytanie na śniadanie i Dzień dobry TVN).
W lutym 2021 roku opublikowała pierwszy teledysk – do coveru utworu Joe Dassina „Et si tu n'existais pas”. Piosenka w języku polskim została nazwana „Miłość ma karmelu smak”, a 5 marca 2021 wydała debiutancki album studyjny "Choćby tylko na chwilę".

Marek Lewandowski

Wspominamy poetów

Gośćmi listopadowego spotkania byli poeci, którzy odeszli. Wierszami dzielili się ich przyjaciele i czytelnicy.

Piotr Matywiecki

Piotr Hubert Matywiecki (ur. 5 czerwca 1943 w Warszawie) – polski poeta, krytyk literacki, eseista, z zawodu bibliotekarz. Autor kilkunastu książek poetyckich i prozatorskich.
Sześciokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike za książki: Ta chmura powraca, Twarz Tuwima, Powietrze i czerń, Którędy na zawsze, Stary gmach, Do czasu. W 1994 wyróżniony Nagrodą Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego, w 2008 otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii eseistyka (za Twarz Tuwima), w 2010 wyróżniony Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius w kategorii książka roku oraz nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia (za Powietrze i czerń), w 2011 został laureatem nagrody „Kamień” przyznawanej podczas Festiwalu Miasto Poezji, a za Dwa oddechy. Szkice o tożsamości żydowskiej i chrześcijańskiej został nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2011 w kategorii eseistyka, w 2013 nominowany do Nagrody Poetyckiej Orfeusz za tom Widownia, w 2014 otrzymał Nagrodę Jana Karskiego i Poli Nireńskiej. Laureat Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2016 w kategorii poezja za Którędy na zawsze. W 2019 został uhonorowany Nagrodą Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego.

Piotr Müldner-Nieckowski

Piotr Müldner-Nieckowski (ur. 1946 w Zielonej Górze) jest poetą, prozaikiem i dramaturgiem. Z wykształcenia doktor nauk medycznych (lekarz internista z 50-letnią praktyką) i doktor habilitowany nauk humanistycznych (językoznawca - frazeolog i leksykograf), emerytowany profesor UKSW. Członek Związku Literatów Polskich do 1983. W 1989 był współzałożycielem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, którego obecnie jest wiceprezesem. Jest także członkiem Polskiego PEN Clubu, Rady Języka Polskiego i Komisji Frazeologicznej Komitetu Językoznawstwa PAN oraz towarzystw naukowych. Mieszka w Podkowie Leśnej.

Otrzymał m.in. Nagrodę im. Tadeusza Borowskiego (1976), Medal im. Janusza Korczaka (1982), Nagrodę I stopnia Polskiego Radia za twórczość radiową (1992), Medal Komisji Edukacji Narodowej (2003), Medal za Zasługi dla Kultury w Wojsku Polskim (2008), Nagrodę Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida (w dziale poezji, 2012), Nagrodę Teatru Polskiego Radia i Telewizji „Wielki Splendor” (2013), srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a także nagrody zagraniczne, np. w USA (2005), we Francji (2008), w Serbii (2017).

Autor ponad 1000 publikacji, w tym książek, np.: Namiot ośmiu wierszy (poezje 1975), Ludzki wynalazek (poezje 1978), Proszę spać (opowiadania 1978), Himalaje (powieść 1979), Czapki i niewidki (powieść 1980), Śpiący w mieście (powieść 1983), Diabeł na placu Zbawiciela (powieść 1990 i 2021), Wilgoć (poezje 1997), Za kobietą tren (poezje 2001), Opaska gazowa. Poemat dyżurny (2004), Piórko. Dramaty radiowe (2007), Raz jeden jedyny, 53 opowiadania z nieustannego stanu w. (2007), Müldner & Jakób (listy literackie, z Lechem Jakóbem, 2010), Park (poezje 2011), Schody (poezje 2015), Igła (poezje, wydanie polsko-bułgarskie, 2018), Żywica (poezje 2021). Napisał ponad 70 dramatów radiowych, jest autorem trzech słowników: Wielki słownik frazeologiczny języka polskiego (2003, 2005, 2022), Nowy szkolny słownik frazeologiczny (2004, 2005), Wielki słownik skrótów i skrótowców (2007) i książek naukowych, np. Frazeologia poszerzona (2007), Biegański, Kramsztyk i inni (2016) oraz przekładów z języków obcych, głównie angielskiego, i felietonów.

POEZJA w lipcu i sierpniu

Kochani miłośnicy poezji!

W pierwszym roku spotkań w Galerii Bluszcz w ramach cyklu Poetycki Bluszcz swoje wiersze czytali Robert Kania, Uta Przyboś, Wojciech Kass, Agata Tuszyńska, Jolanta Mąkosa, Tomasz Jastrun, Dorota Koman, Irek Kaczmarczyk oraz mistrzynie poezji haiku Marta Chociłowska i Marysia Piasecka.

W lipcu galeria Bluszcz będzie miała przerwę wakacyjną, dlatego spotkamy się jak zawsze w pierwszy czwartek miesiąca - 4 sierpnia o godz. 19.00. Tym razem zaproszeni są piszący i czytający poezję - będzie można przeczytać zebranym napisany przez siebie wiersz albo utwór, któremu kształt nadał inny poeta.

Zapraszamy. Będzie czas na zachwyt, rozmowę i refleksję.

Agnieszka Herman i Beata Pawłowicz

Irek Kaczmarczyk

poeta, socjolog, psychoterapeuta, korzeniami z Nowej Fali - z wierszami zaangażowanymi społecznie. Mistrzowie - Różewicz (także z powodu wspólnego miasta Radomska), Kornhauser, Zagajewski. Tak o tych wierszach pisał Piotr Matywiecki: "Wiersze Kaczmarczyka łączą - bezpretensjonalnie i prosto! - zmysł socjologicznej obserwacji, wielką i bezcenną dzisiaj kulturę uczuć, dyskretne duchowe doświadczenie najlepszej próby."

Marta Chociłowska

Jej haiku, haigi, haibuny i senryu były publikowane i cytowane w czasopismach na całym świecie. Współautorka polskich i zagranicznych antologii haiku i senryu, w tym Antologii polskiej szkoły klasycznego haiku Wiśnie i Wierzby /cherry trees and willows /sakura to yanagi (red. A. Żuławska-Umeda, Japonica 2015). Autorka opracowania Pory roku w polskim kigo (2015), laureatka i  jurorka krajowych i międzynarodowych konkursów haiku;  laureatka Nagrody Poetyckiej im. Ewy Tomaszewskiej (2021) nominowana do Touchstone Award Individual Poems (Long List, 2021).

Maria Piasecka

historyk literatury, pisarka i poetka. Urodziła się w Szczecinie 19.08.1951 r., studia polonistyczne ukończyła na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu w 1976 r., mieszka w Pruszkowie.

W latach 1980-2006 pracowała naukowo w Instytucie Badań Literackich PAN, gdzie w 1986 r. obroniła pracę doktorską. Współpracuje ze szkołami językowymi ucząc cudzoziemców języka polskiego. Jest rzeczoznawcą językowym podręczników szkolnych dla Ministerstwa Edukacji Narodowej. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Haiku.

Książki: Mistrzowie snu. Mickiewicz, Słowacki, Krasiński (studium historycznoliterackie), Ossolineum 1992, Mgnienia (poezje i autorskie grafiki), Feeria 2012, Jedwabna pajęczyna, Dziennik współuzależnionej, (pseud. Marta Bocian), Bis 2013, Przypowieści z Ziemi Run (cykl opowiadań), TCHU 2016, W g-moll , poezje (oraz w przygotowaniu CD z inscenizacją dźwiękową), TCHU 2016.

Dorota Koman

Dorota Koman (1961), poetka (10 tomików wierszy, tłumaczenia tomików na języki: angielski, białoruski, słowacki, bułgarski), krytyk literacki, członkini SPP. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim.

Kilkanaście lat współpracowała z Polskim Radiem (cykliczna 2-godzinna nocna audycja o książkach „Przychodzi Koman do Kosiorka” i cotygodniowe polecanie książek w „Czterech porach roku”) i TVP (m.in. w „Kawie czy herbacie” i przez ponad 6 lat co tydzień w „Pytaniu na śniadanie”).

Pracę w branży wydawniczej rozpoczęła w 1999 roku w PIW, następnie była m.in. dyrektorem ds. promocji w Ars Polonie, kierownikiem promocji Wydawnictwa Biblioteki Narodowej, redaktorem kreatywnym w WSiP, redaktorem w Prószyński i S-ka oraz redaktorem naczelnym w Wydawnictwie Arkady.

Jest laureatką Nagrody Miasta Łodzi. W 2010 roku otrzymała odznaczenie Zasłużony dla Warszawy. Od ponad 15 lat jest ambasadorką, a obecnie również częścią zespołu Fundacji „ABC XXI – cała Polska czyta dzieciom”.

Prowadzi własną firmę Przyjaciel Książki, w ramach której zajmuje się redakcją, krytyką i popularyzacją książek.

Wydała dwie płyty z poezją śpiewaną.

Przez wiele lat była jurorem w Konkursie Literackim im. J. Różewicza oraz przewodniczącą jury Konkursu Empiku „Przecinek i kropka” na najlepszą książkę dla dzieci.

Tomasz Jastrun

Tomasz Jastrun - poeta, prozaik, dziennikarz, felietonista, krytyk literacki.  Autor kilkunastu książek poetyckich i prozatorskich. Opublikował również zbiory felietonów ("Twój Styl" i "Zwierciadło"). Od 1982 do 1989 redagował w tzw. drugim obiegu pismo literackie „Wezwanie”, od 1987 był członkiem redakcji „Res Publiki”. Opublikował w podziemiu m.in. tomik wierszy „Biała łąka” i reportaże. W 1983 otrzymał nagrodę kulturalną „Solidarności” za lata 1981–1982 (poezja stanu wojennego). W 1985 otrzymał stypendium Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku, a w 1986 Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Kontynuował współpracę z paryską „Kulturą”, gdzie publikował artykuły i felietony pod pseudonimami Witold Charłamp i Smecz. Na łamach tego pisma pod drugim z nich rozpoczął serię felietonów „Z ukosa”, które następnie – po 1989 – kontynuował w „Rzeczpospolitej” i „Newsweeku”.

W latach 1990–1994 był dyrektorem Instytutu Polskiego w Sztokholmie oraz attaché kulturalnym w Szwecji. W latach 1994–1995 prowadził telewizyjny program kulturalny „Pegaz”. W drugiej połowie lat 90. zasiadał w konwencie Ruchu Stu. Współpracował z „Twoim Stylem” (felietony „Notatnik erotyczny”) oraz „Zwierciadłem” (felietony „Czułym okiem”). Publikował na łamach „Życia Warszawy” i jego dodatku kulturalnego „Ex Libris”. W latach 2012–2013 był felietonistą tygodnika „Wprost”, następnie podjął współpracę z tygodnikiem „Przegląd”. W 2020 został gospodarzem autorskiego programu na antenie internetowej rozgłośni Halo.Radio, prowadził go do 2021.

Ostatnio wydane książki to: „Dom pisarzy w czasach zarazy” (2020), „Przed zmierzchem” (2021), „Arytmia i kwarantanna” (2021). Jest członkiem warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 1990 otrzymał Nagrodę Literacką im. Zygmunta Hertza. W 2008 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wojciech Kass

Poeta, od 1997 związany z Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu (od 2000 jest jego dyrektorem). Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz PEN Clubu. Autor licznych książek poetyckich: Do światła, Jeleń Thorwaldsena, Prószenie i pranie, 10 Gedichte aus Masurenland (wybór wierszy w języku polskim i niemieckim), Przepływ cieni, Gwiazda Głóg, Pieśni miłości, pieśni doświadczenia, Wiry i sny, Pocałuj w usta światło, Czterdzieści jeden. Wiersze. Glosy, Ba!. i dwadzieścia jeden wierszy, Przestwór. Godziny, Pocałuj światło. 89 wierszy, Nie żałuj głaskania umierającemu, Ufność. Trzy poematy, Metaf. 20 wierszy o położeniu. Autor esejów Tak. Trzy eseje o poezji, dziennika Ręka pisząca.

Agata Tuszyńska

Pisarka, poetka i reportażystka. Autorka książek poetyckich: Wiersze (spółka poetów 1990); Zamieszkałam w ucieczce (Kresy 1993); Adresat nieznany (Diana 1997); Na cudzych brzegach (Diana 2001); Łęczyca (Diana 2001); Miejsce przy oknie (Nowy Świat 2003); Nadzieja 2 (Teatr NN 2010).

Jolanta Mąkosa

Scenografka,  scenarzystka i poetka. Absolwentka grafiki w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Współautorka scenariusza m.in. do serialu „Pensjonat Pod Różą”. Autorka i scenografka „Od przedszkola do Opola”. Autorka książek poetyckich: „Ogrody wieczorem” (2012) i „Czytająca list” (2021).

Uta Przyboś-Christiaens

Malarka i poetka. Studiowała malarstwo w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli  oraz w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Autorka książek poetyckich: Nad Wyraz, A TU TAK, Stopień, Prosta, Tykanie, Wielostronna  i Odłamki (tom polsko-bułgarski). Nominowana do Nagrody Nike. Córka poety Juliana Przybosia.

Robert Kania

Autor książek poetyckich: spot (Stowarzyszenie Salon Literacki, Warszawa 2014) nominacja w konkursie Złoty Środek Poezji 2015 na najlepszy poetycki debiut książkowy roku, 39 haiku (Kontekst, Poznań 2015), wołynie i inne wiersze (Anagram, Warszawa 2017), noc amerykańska (issa BOOKS, Warszawa 2021 ).
Członek kapituły Nagrody Poetyckiej im. Ewy Tomaszewskiej oraz redakcji rocznika Ptaki Wędrowne. W latach 2015-2018 Prezes Polskiego Stowarzyszenia Haiku.