Muzyczny Bluszcz

Pięknym uzupełnieniem wystaw sztuki współczesnej oraz rozmów o poezji i literaturze jest rozbrzmiewająca w Galerii Bluszcz muzyka. Najczęściej usłyszymy tu różne postacie jazzu, ale bywają także koncerty blues’owe oraz muzyki klasycznej. O wydarzeniach z tego cyklu informujemy w zakładce „aktualności” oraz na facebook’u.

Koncert Noworoczny - Kwartet Forarte

Powitajmy Nowy Rok razem. Spotykamy się 1 stycznia 2024 roku o godzinie 17:00

Spędźmy razem popołudnie 1 dnia Nowego Roku i wspólnie wysłuchajmy koncertu noworocznego w wykonaniu znanego już Państwu kwartetu Forarte.
Forarte zachwycił już Państwa podczas listopadowego koncertu, a muzycy zachwycili się słuchaczami, Podkową Leśną i Galerią Bluszcz, dlatego 1 stycznia przyjadą do nas z nowym repertuarem.

Kwartet smyczkowy Forarte w składzie:
Anna Jaskanis - skrzypce I
Monika Przyborek - skrzypce II
Krzysztof Zimak - altówka
Dorota Jankowska - wiolonczela

Kwartet Smyczkowy FORARTE tworzą utalentowani artyści, absolwenci Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Poza działalnością kameralną, członkowie grupy są muzykami warszawskich orkiestr symfonicznych i operowych, Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Polskiej Opery Królewskiej, Królewskiej Orkiestry Symfonicznej, Orkiestry Polskiego Radia.
Na przestrzeni wielu lat działalności, zespól brał udział w wielu znaczących wydarzeniach kulturalnych.
Przez lata swojego istnienia kwartet stale poszerza repertuar, który sięga od baroku do muzyki współczesnej.

Podczas Koncertu Noworocznego w Galerii Bluszcz kwartet smyczkowy Forarte wykona utwory muzyki klasycznej, filmowej, jazzowej i popularnej.

Harfa i flet

Wyjątkowy koncert muzyki klasycznej, filmowej - 9 grudnia o godz. 18:00

Wystąpi przed nami niecodzienny duet - harfa oraz flet, na których grać będą dwie niezwykle utalentowane artystki warszawskich scen koncertowych.

Anna Mocarska (flet)
Absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie prof. E. Dastych-Szwarc.
Laureatka konkursów fletowych (Kraków Grand Prix, Olsztyn I nagroda, Włoszakowice III nagroda).
W latach 1991-2017 I flet w Warszawskiej Operze Kameralnej.
Aktualnie flecistka Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie oraz Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie.

Agnieszka Bemowska (harfa)
Swoją przygodę z harfą rozpoczęła w wieku 14 lat.
W roku 1989 ukończyła Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Podczas studiów brała udział w Międzynarodowym Kursie Harfowym Sindelfingen (Niemcy) prowadzonej przez profesor Urszulę Holliger oraz w innych kursach harfowych. Współpracowała z filharmoniami w Poznaniu, Szczecinie, Łodzi, Olsztynie, Białymstoku oraz NOSPR-em w Katowicach. Bierze udział m.in. w Festiwalach Muzyki Filmowej w Poznaniu i Warszawie, w Wielkiej Gali 80-lecia Polskiego Radia, Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (2005 r.), w nagraniach radiowych do filmów oraz w nagraniach płyt z Polską Orkiestrą Radiową.
Współpracuje również z Teatrem Polskim i Narodowym w Warszawie biorąc w różnych przedstawieniach teatralnych.
W 2004 roku ukończyła Studium Wychowania Muzycznego Carla Orffa w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i poszerza swoją wiedzę uczestnicząc corocznie w Ogólnopolskich Warsztatach Orffowskich.

Agnieszka Bemowska i Anna Mocarska w repertuarze mają zarówno muzykę klasyczną jak i muzykę filmową, utwory dla dzieci, kolędy.

Adam Zalewski

Koncert blues’owy Adama Zalewskiego z promocją płyty „W drodze” 23 kwietnia o godz. 16.00 (wstęp wolny)

Adam Zalewski - wokalista, gitarzysta, basista, autor tekstów i muzyki, będącej fuzją różnych gatunków (blues - rock - folk) osadzonych w akustycznym brzmieniu.
Uczestnik Festiwali: Ikony Rocka pamięci Ryśka Riedla, Suwałki Blues Festival, Rawa Blues Festival, Blues nad Bobrem, Ochota Blues Festival.
Płyta „W drodze” została zarejestrowana w studio (ale zagrana na żywo) w składzie:
Adam Zalewski – wokal, gitara elektroakustyczna, instrumenty perkusyjne
Artur Głowacki – gitara elektroakustyczna
Mariusz „Kudłaty” Wojewoda – instrumenty perkusyjne

Basia Małecka

12 marca pięknie zaśpiewała Basia Małecka (wokalistka jazzowa). Zagrał Andrzej Kochański (pianista, kompozytor i aranżer).

Basia Małecka śpiewa i popularyzuje współczesny jazz, który porzuca gatunkowe dogmaty. Występowała w Narodowym Teatrze Starym w Krakowie, Filharmonii Podlaskiej i warszawskim Spatifie. Pisze felietony, które nagrywa w formie podcastu literackiego „Życie w Zeszycie”. W lutym br. w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie miała miejsce premiera jej spektaklu dyplomowego w reżyserii Agnieszki Glińskiej.

Pianowiersze

21 stycznia 2023 r. odbył się koncert pt. „Pianowiersze”. Dziękujemy cudownym artystom - Grażynie Bober i Radkowi Mleczko za wyjątkowe i piękne doznania muzyczne.

Jak mówią artyści: „Dzień za dniem, rok za rokiem układały się melodie. Czasem do wierszy Miłosza, Kochanowskiego, Leśmiana, czasem do naszych myśli. Tylko głos, pianino i słowa – przerwa od codzienności i od ciemności. Posłuchajcie…”

Ewa Cybulska

Kontynuując tradycję koncertów jazz’owych w Galerii Bluszcz, 8 sierpnia 2021 r. zaśpiewała Ewa Cybulska - wokalistka jazzowa znana ze świetnej interpretacji standardów, mistrzyni jazzu w konwencji latynoskiej, której płyta „Love Dance – Ivan Lins Songbook” została uznana przez krytyków za najciekawszą tego typu pozycję na polskim rynku.

Ewa występowała u boku gwiazd światowego formatu, m.in. z hammondzistą Dr Lonnie Smith, pianistą Dolphem Castellano oraz perkusistą Duffy Jacksonem. W czasie pobytów w Polsce współpracowała z najlepszymi jazzmanami, m.in. Włodzimierzem Nahornym, Bogdanem Hołownią, Krzysztofem Herdzinem. W 2009 r. ukazała się druga autorska płyta artystki zatytułowana „Songs from the Heart”, która jest poświęcona standardom jazzowym. Bogaty repertuar Ewy oscyluje od brazylijskiej bossa novy, poprzez „czarny” blues, do wytrawnych interpretacji standardów jazzowych.

Ewie towarzyszył świetny muzyk jazzowy Bartosz Hadała. Studiował na wydziale jazzu w Western Michigan University (Kalamazoo, stan Michigan). W latach 2003 – 2010, przebywając w Nowym Jorku, współpracował ze świetnymi muzykami jazzowymi (m.in.  Billy Hart, Johannes Weidenmueller, Lenny White). W roku 2010 ukazał się jego debuitancki album zatytułowany „The Runner Up”, w którego nagraniach wzięli udział m.in. perkusista Antonio Sanchez i trębacz Randy Brecker. Od roku 2010 Bartosz przebywa na stałe w Toronto. Owocem współpracy z kanadyjskimi muzykami jest nagrany w 2018 roku album „Three Short Stories”. W ciągu ostatnich 10 lat Bartosz wielokrotnie gościł w Polsce jako leader Bartosz Hadała Eklectic Band oraz członek kwartetu perkusisty Jacka Pelca. 

Piotr „Bocian” Cieślikowski & Mark Waggoner

„Jazzowy Dzień Niepodległości w Podkowie Leśnej”
KONCERT JAZZOWY miał miejsce 4 lipca

Piotr „Bocian” Cieślikowski - saksofon tenorowy i sopranowy

Saksofonista tenorowy i sopranowy mieszkający na stałe w Toronto w Kanadzie.

Od 30 lat współpracuje z czołówką polskiego, amerykańskiego i kanadyjskiego jazzu (m.in.: Kazimierz Jonkisz, Wojciech Karolak, Andrzej Jagodziński, Włodzimierz Pawlik, Scott Hamilton, Duffy Jackson, Dr. Lonnie Smith). Ma na swoim koncie 15 albumów, w tym dwa autorskie. Ostatnie dwie płyty nagrał z kanadyjskimi jazzmanami w 2015 i 2017 roku w Toronto.

Ze swoim najnowszym projektem - Chopin Pianoless, Piotr zagrał dwa premierowe koncerty: (i) w Toronto (listopad 2019) ze swoją stałą kanadyjską grupą i (ii) w Chicago, na festiwalu „Chopin in the City” (luty 2020), z przedstawicielami młodego pokolenia czołówki jazzowej, awangardowej sceny chicagowskiej. 

14 sierpnia saksofonista zaprezentował swój chopinowski projekt na prestiżowym, warszawskim festiwalu „Jazz na Starówce 2021”.

Mark Waggoner - gitara

Mark Waggoner to mieszkający w Polsce gitarzysta jazzowy pochodzący z Los Angeles.  Współpracował z Jackiem McDuffem (organy), Buddym DeFranco (klarnet), Bobem Sheppardem (saksofon), Ronem Stoutem (trąbka), Carlem Saundersem (trąbka), Donem Menzą (saksofon) oraz Mikiem Fahnem (puzon).

Przez dziesięć lat grał w zespole prowadzonym przez świetnego perkusistę Erica Gravatta.  Koncertował z piosenkarzami, takimi jak: Freda Payne, Helen Reddy i Glenn Yarbrough.  Marka można usłyszeć na nagraniach jazzowego flecisty Sama Mosta, basisty Henry'ego Franklina, grupy Bopsicle, perkusisty Kenny'ego Horsta, basisty Jaya Younga i saksofonisty Dona Menzy. 

Magdalena Gołebiowska

„Songs of Kujawy” - wyjątkowy projekt Magdaleny Gołębiowskiej to zbiór utworów inspirowanych muzyką ludową. Tworzony z ostrożnością i czułością, by jak najlepiej uchwycić polską duszę w następstwie dźwięków, barwie, harmonicznym kontekście. Chęć pracy nad materiałem pojawiła się u Magdalena podczas studiów muzycznych w Amsterdamskim Konserwatorium. Od tej pory „Songs of Kujawy” pojawił się nie tylko na scenach europejskich, ale również w Afryce i w Indiach.


Magdalena, jest wokalistką jazzową, która od początku kariery zdobywała liczne nagrody na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach (m.in. na Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych w Olsztynie, Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu). Po ukończeniu Konserwatorium w Amsterdamie Magdalena czerpie inspirację z muzycznych tradycji na całym świecie. Ceni sobie zdolność muzyki do zbliżania ludzi, nawet jeśli pochodzą z różnych kultur. Zaproszenie na Cairo Jazz Festival było dla niej wielkim zaszczytem. Magdalena lubi dzielić się swoją pasją do muzyki, co szczególnie osiągnęła obejmując kierownictwo nad katedrą śpiewu na Uniwersytecie Vijaybhoomi w Indiach.