Muzyczny Bluszcz

Pięknym uzupełnieniem wystaw sztuki współczesnej oraz rozmów o poezji i literaturze jest rozbrzmiewająca w Galerii Bluszcz muzyka. Najczęściej usłyszymy tu różne postacie jazzu, ale bywają także koncerty blues’owe oraz muzyki klasycznej. O wydarzeniach z tego cyklu informujemy w zakładce „aktualności” oraz na facebook’u.

Adam Zalewski

Koncert blues’owy Adama Zalewskiego z promocją płyty „W drodze” 23 kwietnia o godz. 16.00 (wstęp wolny)

Adam Zalewski - wokalista, gitarzysta, basista, autor tekstów i muzyki, będącej fuzją różnych gatunków (blues - rock - folk) osadzonych w akustycznym brzmieniu.
Uczestnik Festiwali: Ikony Rocka pamięci Ryśka Riedla, Suwałki Blues Festival, Rawa Blues Festival, Blues nad Bobrem, Ochota Blues Festival.
Płyta „W drodze” została zarejestrowana w studio (ale zagrana na żywo) w składzie:
Adam Zalewski – wokal, gitara elektroakustyczna, instrumenty perkusyjne
Artur Głowacki – gitara elektroakustyczna
Mariusz „Kudłaty” Wojewoda – instrumenty perkusyjne

Basia Małecka

12 marca pięknie zaśpiewała Basia Małecka (wokalistka jazzowa). Zagrał Andrzej Kochański (pianista, kompozytor i aranżer).

Basia Małecka śpiewa i popularyzuje współczesny jazz, który porzuca gatunkowe dogmaty. Występowała w Narodowym Teatrze Starym w Krakowie, Filharmonii Podlaskiej i warszawskim Spatifie. Pisze felietony, które nagrywa w formie podcastu literackiego „Życie w Zeszycie”. W lutym br. w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie miała miejsce premiera jej spektaklu dyplomowego w reżyserii Agnieszki Glińskiej.

Ewa Cybulska

Kontynuując tradycję koncertów jazz’owych w Galerii Bluszcz, 8 sierpnia 2021 r. zaśpiewała Ewa Cybulska - wokalistka jazzowa znana ze świetnej interpretacji standardów, mistrzyni jazzu w konwencji latynoskiej, której płyta „Love Dance – Ivan Lins Songbook” została uznana przez krytyków za najciekawszą tego typu pozycję na polskim rynku.

Ewa występowała u boku gwiazd światowego formatu, m.in. z hammondzistą Dr Lonnie Smith, pianistą Dolphem Castellano oraz perkusistą Duffy Jacksonem. W czasie pobytów w Polsce współpracowała z najlepszymi jazzmanami, m.in. Włodzimierzem Nahornym, Bogdanem Hołownią, Krzysztofem Herdzinem. W 2009 r. ukazała się druga autorska płyta artystki zatytułowana „Songs from the Heart”, która jest poświęcona standardom jazzowym. Bogaty repertuar Ewy oscyluje od brazylijskiej bossa novy, poprzez „czarny” blues, do wytrawnych interpretacji standardów jazzowych.

Ewie towarzyszył świetny muzyk jazzowy Bartosz Hadała. Studiował na wydziale jazzu w Western Michigan University (Kalamazoo, stan Michigan). W latach 2003 – 2010, przebywając w Nowym Jorku, współpracował ze świetnymi muzykami jazzowymi (m.in.  Billy Hart, Johannes Weidenmueller, Lenny White). W roku 2010 ukazał się jego debuitancki album zatytułowany „The Runner Up”, w którego nagraniach wzięli udział m.in. perkusista Antonio Sanchez i trębacz Randy Brecker. Od roku 2010 Bartosz przebywa na stałe w Toronto. Owocem współpracy z kanadyjskimi muzykami jest nagrany w 2018 roku album „Three Short Stories”. W ciągu ostatnich 10 lat Bartosz wielokrotnie gościł w Polsce jako leader Bartosz Hadała Eklectic Band oraz członek kwartetu perkusisty Jacka Pelca. 

Piotr „Bocian” Cieślikowski & Mark Waggoner

„Jazzowy Dzień Niepodległości w Podkowie Leśnej”
KONCERT JAZZOWY miał miejsce 4 lipca

Piotr „Bocian” Cieślikowski - saksofon tenorowy i sopranowy

Saksofonista tenorowy i sopranowy mieszkający na stałe w Toronto w Kanadzie.

Od 30 lat współpracuje z czołówką polskiego, amerykańskiego i kanadyjskiego jazzu (m.in.: Kazimierz Jonkisz, Wojciech Karolak, Andrzej Jagodziński, Włodzimierz Pawlik, Scott Hamilton, Duffy Jackson, Dr. Lonnie Smith). Ma na swoim koncie 15 albumów, w tym dwa autorskie. Ostatnie dwie płyty nagrał z kanadyjskimi jazzmanami w 2015 i 2017 roku w Toronto.

Ze swoim najnowszym projektem - Chopin Pianoless, Piotr zagrał dwa premierowe koncerty: (i) w Toronto (listopad 2019) ze swoją stałą kanadyjską grupą i (ii) w Chicago, na festiwalu „Chopin in the City” (luty 2020), z przedstawicielami młodego pokolenia czołówki jazzowej, awangardowej sceny chicagowskiej. 

14 sierpnia saksofonista zaprezentował swój chopinowski projekt na prestiżowym, warszawskim festiwalu „Jazz na Starówce 2021”.

Mark Waggoner - gitara

Mark Waggoner to mieszkający w Polsce gitarzysta jazzowy pochodzący z Los Angeles.  Współpracował z Jackiem McDuffem (organy), Buddym DeFranco (klarnet), Bobem Sheppardem (saksofon), Ronem Stoutem (trąbka), Carlem Saundersem (trąbka), Donem Menzą (saksofon) oraz Mikiem Fahnem (puzon).

Przez dziesięć lat grał w zespole prowadzonym przez świetnego perkusistę Erica Gravatta.  Koncertował z piosenkarzami, takimi jak: Freda Payne, Helen Reddy i Glenn Yarbrough.  Marka można usłyszeć na nagraniach jazzowego flecisty Sama Mosta, basisty Henry'ego Franklina, grupy Bopsicle, perkusisty Kenny'ego Horsta, basisty Jaya Younga i saksofonisty Dona Menzy. 

Magdalena Gołebiowska

„Songs of Kujawy” - wyjątkowy projekt Magdaleny Gołębiowskiej to zbiór utworów inspirowanych muzyką ludową. Tworzony z ostrożnością i czułością, by jak najlepiej uchwycić polską duszę w następstwie dźwięków, barwie, harmonicznym kontekście. Chęć pracy nad materiałem pojawiła się u Magdalena podczas studiów muzycznych w Amsterdamskim Konserwatorium. Od tej pory „Songs of Kujawy” pojawił się nie tylko na scenach europejskich, ale również w Afryce i w Indiach.


Magdalena, jest wokalistką jazzową, która od początku kariery zdobywała liczne nagrody na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach (m.in. na Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych w Olsztynie, Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu). Po ukończeniu Konserwatorium w Amsterdamie Magdalena czerpie inspirację z muzycznych tradycji na całym świecie. Ceni sobie zdolność muzyki do zbliżania ludzi, nawet jeśli pochodzą z różnych kultur. Zaproszenie na Cairo Jazz Festival było dla niej wielkim zaszczytem. Magdalena lubi dzielić się swoją pasją do muzyki, co szczególnie osiągnęła obejmując kierownictwo nad katedrą śpiewu na Uniwersytecie Vijaybhoomi w Indiach.