Z.2021.11. Karuzela. Olej, płótno. 116 x 81. 2021

Piotr Łukasiewicz

Malarz, którego twórczość jest z pewnością zmieniająca się, odkrywająca coraz to nowe oblicza, poszukująca.

Od ponad czterdziestu lat zajmuje się malarstwem sztalugowym. Równolegle, szczególnie w ostatnich kilkunastu latach, pracuje nad upowszechnianiem tej pięknej dziedziny, organizując warsztaty, plenery i wystawy. Bez wątpienia taka aktywność nie byłaby możliwa bez wsparcia młodego pokolenia, tj. Córki Piotra, z którą od lat dzieli swoją pasję.

Ciągłe zmiany powodują, że często trudno znaleźć elementy wspólne w pracach malowanych w różnych okresach. Uproszczenie warsztatu, eliminacja zbędnych, w jego mniemaniu, elementów malarstwa prowadzi do szlachetnej syntezy zmierzającej do niczym nie zakłóconego przekazu. Oczyszczenie płaszczyzny obrazu z większości środków warsztatowych, tj. m.in. koloru, perspektywy, kompozycji, powoduje, że ujawnienie  najbardziej subtelnych sugestii staje się łatwiejsze.

Prezentowane na wystawie prace zostały namalowane w ostatnim czasie i należą do zbioru prac „refleksyjnych”, w których najistotniejszym elementem przekazu jest dialog z odbiorcą. Pojawiające się przedstawienia, skonfrontowane z nieproporcjonalnymi płaszczyznami mają jedynie zachęcać do pogłębionych rozważań, prowokować wspomnienia, wywoływać idee przedstawień. Są częścią długiego procesu mentalnego przygotowywania do ostatecznego efektu, jakim jest gotowy obraz.

WYSTAWIANE PRACE

Informacja o dostępności prac i ich cenach w Galerii Bluszcz. Kontakt pod numerem: +48 601 23 61 23